23 HIGHLY SKILLED YOUTHS EMERGED AS GOLD MEDALISTS IN WORLDSKILLS SINGAPORE 2021

A total of 23 young talents emerged as Gold Medalists in the gruelling WorldSkills Singapore (WSS) 2021 competition, which saw 165 competitors vying for top honours across 18 skill areas. Top Medalists, together with selected WSS 2020 winners, will form the 33-member contingent to represent Singapore at the 46th WorldSkills Competition (WSC) in Shanghai, China, in October 2022.

WSS 2021 yielded 20 Gold, 21 Silver and 19 Bronze medals, with each individual winner receiving cash awards of $3,000, $2,000 and $1,000 respectively, and each team event winner receiving cash awards of $4,500, $3,000 and $1,500 respectively. Please refer to the Annex A for the details of the results. WSS 2021 was held from Wednesday, 29 September, to Saturday, 9 October 2021 at ITE College Central and the five Polytechnics, with competitions for each Skills Area held over a three-day period.

Mr Ong Tze-Ch’in, Chairman of WorldSkills Singapore Council and Chief Executive of SkillsFuture Singapore, said, “Beyond selecting contestants who are going on to represent Singapore at the WorldSkills Competition in Shanghai, WorldSkills Singapore is a national competition that aims to celebrate skills mastery among our youths. This pursuit of skills mastery is an important facet of our national SkillsFuture movement.”

The WSS 2021 Competition was decentralised across ITE College Central and the polytechnics in view of the on-going COVID-19 situation. The number of attendees was limited to 50 at each skills competition, and all attendees were required to take an antigen rapid test (ART) test before the competition. Other safety measures included no intermingling during skills competitions, social distancing requirements, and daily cleaning and disinfection of the venues.

New Emerging and In-Demand Skills Areas Introduced

Themed “Our Skills, Our Future”, this year’s competition introduced three new Skills Areas, which have been identified as emerging and in-demand, and key to Singapore’s future economy – Additive Manufacturing, Digital Construction and Mobile Applications Development.

Singapore will be participating in a total of 30 Skills Areas at WSC 2022, including new Skills Areas in Additive Manufacturing, Digital Construction, Mobile Applications Development and Robot Systems Integration. Competitors for Skills Areas that were not contested at WSS 2021 will comprise top medallists from WSS 2020 and other internally selected competitors. The list of Skills Areas at WSC 2022 is in Annex B


Annex A - Results for WorldSkills Singapore 2021
 

Additive Manufacturing (New)

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Sit Shun Le

Nanyang Polytechnic

2

Silver

Tang Liew Hang

Nanyang Polytechnic

3

Bronze

Leng Wei Cheng Samuel

Singapore Polytechnic


CNC Milling

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Kang Yi Zen

Singapore Polytechnic

2

Silver

Eng Sok Chek

Singapore Polytechnic

3

Bronze

Jared Tan Jin Hao

Nanyang Polytechnic


CNC Turning

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Chan Bun Long

Nanyang Polytechnic

2

Silver

Pearlyn Tok

Nanyang Polytechnic

3

Bronze

Rachel Lai

Singapore Polytechnic

4

Bronze

Liu Yi Bin

Singapore Polytechnic


Chemical Laboratory Technology

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Braedon Tay

Nanyang Polytechnic

2

Silver

Sivaneshwaran S/O Karikalan

Nanyang Polytechnic

3

Bronze

Chan Sean Kiat

Republic Polytechnic

4

Medallion for Excellence

Y Musharaffali

Temasek Polytechnic


Cyber Security (2 Competitors per team)

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Jason Chua

Ngee Ann Polytechnic

Lim Kai Xian

2

Silver

Mark Gowie Bosco

Nanyang Polytechnic

Gabriel Seet Hoi Yee

3

Bronze

Seow Yu Hern, Ethan

Singapore Polytechnic

Loh Kar Wei

4

Bronze

Sim Ying Zhong, Bryan

Temasek Polytechnic

Toh Bing Hui


Digital Construction (New)

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Mohamad Izz Syafiq

Institute of Technical Education

2

Silver

Beatrice Tiong Jia Yin

Republic Polytechnic

3

Silver

Koh Wei Jie

Temasek Polytechnic

4

Silver

Alleia Cassandra Camacho Dela Paz

Singapore Polytechnic

5

Medallion for Excellence

James Chua Yi Long

Singapore Polytechnic

6

Medallion for Excellence

Chng Sheng Jie

Temasek Polytechnic

7

Medallion for Excellence

Siti Nurzawanah Jusni

Singapore Polytechnic

8

Medallion for Excellence

Tan Chia Wen

Temasek Polytechnic


Electronics

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Yong Hao Jun

Nanyang Polytechnic

2

Silver

Joseph Goh

Singapore Polytechnic

3

Silver

Muhammad Hasnaat Islam

Temasek Polytechnic

4

Silver

Ryan Lim

Temasek Polytechnic

5

Medallion for Excellence

Seng Qi Ming

Ngee Ann Polytechnic


Graphic Design Technology

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Charlotte Chan

Nanyang Polytechnic

2

Silver

Lau En Qi

Nanyang Polytechnic

3

Bronze

Tan Jia Min

Temasek Polytechnic

4

Medallion for Excellence

Liu Wei Jun Clarence

Temasek Polytechnic

5

Medallion for Excellence

Teo Yeling, Kristy

Temasek Polytechnic

6

Medallion for Excellence

Rene Foo

Nanyang Polytechnic


Industrial Control

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Lee Jing Yang Gabriel

Singapore Polytechnic

2

Silver

Yan Kum Hoong

Institute of Technical Education

3

Silver

J Mubarak Ali

Singapore Polytechnic


Information Network Cabling

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Winnie Leow Cai Ping

Institute of Technical Education

2

Silver

Khairunnisa Binte Hazman

Republic Polytechnic

3

Bronze

Jason Tan

Singapore Polytechnic


IT Network Systems Administration

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Dylan Koh

Temasek Polytechnic

2

Silver

Cassandra Fu Siyun

Nanyang Polytechnic

3

Bronze

Tan Yan Rong

Nanyang Polytechnic

4

Medallion for Excellence

Lim Zi Yang

Singapore Polytechnic

5

Medallion for Excellence

Au Yi Teng

Ngee Ann Polytechnic

6

Medallion for Excellence

Tan Je-Deon

Singapore Polytechnic


Mechatronics (2 competitors per team)

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Gladys Chia

Ngee Ann Polytechnic

Chow Chun Wing, Cedric

2

Silver

Ong June Kai, Ethan

Ngee Ann Polytechnic

Tan Xin Yong

3

Bronze

Jason A Dennis

Nanyang Polytechnic

Toh Sze Han

4

Medallion for Excellence

Tan Yong Jie

Nanyang Polytechnic

Tan Si Wei


Mechanical Engineering CAD

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Ng Chuen Jie

Singapore Polytechnic

2

Gold

Shawn Tan

Singapore Polytechnic

3

Bronze

Muhammad Hazim Sabarudin

Nanyang Polytechnic

4

Medallion for Excellence

Jerome Toh

Nanyang Polytechnic


Mobile Applications Development (New)

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Lim Li Ping Joey

Temasek Polytechnic

2

Gold

Koh Yong Kang Aden

Temasek Polytechnic

3

Bronze

Soh Wei Rong

Nanyang Polytechnic

4

Bronze

Lim Nan Hang

Nanyang Polytechnic


Mobile Robotics (2 competitors per team)

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Christopher Chia

Ngee Ann Polytechnic

Chu Haonan

2

Silver

Ang Wei Bin

Nanyang Polytechnic

Chen Xingwei

3

Bronze

Hing Zeng Yu

Institute of Technical Education

Chen Yi Keefe

4

Medallion for Excellence

Wong You Xin

Temasek Polytechnic

Sasikumar Rohith


Restaurant Service

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Keisia Dominique Lim-Urquhart

Temasek Polytechnic

2

Silver

Sim Yi Guang Damien

Republic Polytechnic

3

Bronze

Verlyn Yeo

Institute of Technical Education

4

Bronze

Felicia Yap Yu Jun

Temasek Polytechnic


Water Technology

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Raine Lim Jia Ying

Ngee Ann Polytechnic

2

Silver

Lai Mun Wah Shaun

Temasek Polytechnic

3

Bronze

Ong Rou Enn

Nanyang Polytechnic


Web Technologies

S/n

Award

Name of Competitor

Institution/Organisation

1

Gold

Ong Jun Ze

Nanyang Polytechnic

2

Silver

Rufaidah Binte Ahmad Dahlan

Nanyang Polytechnic

3

Bronze

Christopher Chan

Nanyang Polytechnic

4

Medallion for Excellence

Damian Lau

Institute of Technical Education

5

Medallion for Excellence

Tan Shen Wei Zechariah

Temasek Polytechnic

6

Medallion for Excellence

Liu Zhixin

Republic Polytechnic

7

Medallion for Excellence

Soh Zheng Hean Michael

Temasek Polytechnic



Annex B - List of Skills Areas Team Singapore will participate in at WorldSkills Copmpetition 2022 in Shanghai, China

  • 3D Digital Game Art
  • Additive Manufacturing (First Time)
  • Aircraft Maintenance
  • Beauty Therapy
  • CNC Milling
  • CNC Turning
  • Chemical Laboratory Technology
  • Cooking
  • Cloud Computing
  • Cyber Security (Team Event)
  • Digital Construction (First Time)
  • Electronics
  • Fashion Technology
  • Freight Forwarding
  • Graphic Design Technology
  • Health and Social Care
  • Hotel Reception
  • Industrial Control
  • Information Network Cabling
  • IT Network Systems Administration
  • IT Software Solutions for Business
  • Mechatronics (Team Event)
  • Mechanical Engineering CAD
  • Mobile Applications Development (First Time)
  • Mobile Robotics (Team Event)
  • Restaurant Service
  • Robot Systems Integration (First Time)
  • Visual Merchandising
  • Water Technology
  • Web Technologies